ANNUAL AWARDS

 

The following awards are presented to deserving individuals at the annual Atlanta FSC banquet.  A brief description of each award is given below followed by the list of recipients.


 

Adult Skater Award


 

The Adult Skater Award is voted on by the adult skaters for the person who has shown the most improvement over the last year.

 

Bruce Stultz Silver Blade Award 

 

This award is given to the skater who demonstrates a willingness to help others, thus promoting goodwill and love of the sport.  This award is voted on by the skaters and from 1995 forward will have two names each year representing skaters from different facilities.

 


Golden Boot Award


 

The Golden Boot award is one of the oldest awards presented by the Atlanta Figure Skating Club.  The boot itself on this lovely trophy was an outgrown skate owned by one of the sons of Dr. Whitmore, a former president of the AFSC.  Although first awarded in 1961 as a “tongue in cheek” presentation, over the years it has come instead to represent a standard of hard work and volunteerism on the Club’s behalf.  Past recipients include club presidents, judges, parents, and the person after whom the Silver Blade Award is named, Bruce Stultz, and his wife Mary, the founders of Parkaire.  The Golden Boot Award represents the many hours of time donated by dedicated people to the Atlanta Figure Skating Club and U.S. Figure Skating.

 


The Joann Oehlert Spirit Award

 


Joann Oehlert began group classes in 1974 with two of her friends at the Igloo rink in Atlanta.  Joann was a sincere and down to earth person with a wonderful dry sense of humor.  Though Joann and her husband Ben had no children of their own, they were always a big part of making the annual Club shows a success.

 

In 1980 when the AFSC hosted Nationals, Joann took the entire week off from work to help with the event.  Nearly every skater at the rink had a pair of mittens hand-made by Joann.  Some even believed they were good luck charms.  There is no doubt, though, that ice skating was her favorite pastime.

 


Joann had many accomplishments on the ice, but she was most challenged when attempting to learn the Axel.  She probably landed a few; however, with grim determination she never stopped trying.

 


In 1983, Joann was diagnosed with cancer.  This did not stop her, however; her spirits were always up with an unbelievably positive attitude.  It is very appropriate that the Joann Oehlert Spirit Award is named in her honor.  Throughout all life’s battles she never lost her will, determination, or her spirit.

 


The Lewis Elkin Dance Award

 


Before coming to Atlanta, Mr. Elkin taught in Baltimore and Buffalo, later becoming Director of Figure Skating at the Rochester Institute of Technology.  Even though he was well versed in all disciplines of skating, he chose to focus on dance and figures.  While in Rochester he taught many influential people in the skating world, including Ritter Shumway, a past president of U.S. Figure Skating and an institution in the skating community.

 


Mr. Elkin didn’t arise at 5:00 am to make money, but rather to give back something to a sport that he loved so much.  He only wanted to help people, skaters, and fellow coaches alike.  He had a wonderful sense of humility, never realizing that he had forgotten more than most people will ever learn, a rare and fine quality in today’s world.  Cancer was the only obstacle Mr. Elkin couldn’t overcome, and in 1989, at age 84, Mr. Elkin passed away.  He is missed and remembered by many.

 


The recipient of the Lewis Elkin Dance Award is the skater who has demonstrated a high level of achievement in dance over the past year.

 


The Pinky Ager Award

 


Also known as coach of the year award.

 


The Judy Williams Award

 


This award is named in honor of Judy Williams who served an amazing 12 years as Test Chair. The award goes to the skater who has passed the most tests.

 


The Lucille Morgan Judges Award

 


Also known as the judge of the year award.


 

The Rutherford Ellis President's Award


This award encompasses the person that the President feels knows the club's past, where we are now and where we hope to be in the future. This would be the person who assists the President to honor Rud's memory and keep a steady course and hold true to the mission and purpose of the Atlanta Figure Skating Club.



The Outstanding Skater Award

 


The Outstanding Skater Awards honor the Atlanta Figure Skating Club members whose achievements both on and off the ice have surpassed those of all others during one skating year.

 


The Outstanding Skater Awards were created at the suggestion of Susan Johnson.  They were donated for several years since their inception in 1971 by a small group of concerned adult Club members including Mrs. Johnson, Mr. Rud Ellis, Mrs. Patsy Morris, and Mrs. Lee Schaffer, with Mrs. Lucille Morgan joining the group in the late 1980s.  Until the deaths of Mrs. Morris in 1987 and Mrs. Morgan in 1999, this group selected the recipients, basing its choices upon observation and upon information the group has compiled from test and competition records and reports of service to the Atlanta skating community. The award recipients are now selected by the Board of Directors and awarded in three categories.

 

 

Senior:  Senior, Junior, Novice free skate test passed

 

 

 

Junior:  Intermediate and Juvenile free skate test passed

 

 

 

Freshman:  Pre-Preliminary – Pre-Juvenile free skate test passed

 


Four guidelines govern the selection of winners:

 

1) The skater must be a Club member in good standing.

 

2) The skater must fall into one of the established achievement categories, based on his or her test level at the beginning of the skating year.

 

3) The skater must not have been a winner at the same level in a previous year.

 

4) The skater must exhibit unusual achievement, which truly stands out from all others at that level.

 

 

 

 

 

 

 

           

 

Award Recipients

 

 

 

Adult Skater Award

 

 

 

92/93    John Richardson

 

94/95    Peggy Rydberg

 

95/96    Becky Funderburke

 

96/97    Sharon Hyre

 

97/98    Judy Williams

 

98/99    Kristen Rausch

 

99/00    Robert Weaver

 

00/01    Davin Grindstaff

 

01/02    Sara Panzer

 

02/03    Judith Flair

 

03/04    Jeannette Doney

 

      04/05    Beth Bilka

 

      05/06    Kristen Rausch

 

      06/07    Jeannette Doney

 

      07/08    Nancy Ellis Riggs

 

      08/09    Andrea Hubert-Phillips

 

      09/10    Nancy Ellis Riggs

 

      10/11    Tea Junnila

 

      11/12    Tea Junnila

 

      12/13    Dr. Leah Weinberg

 

      13/14    Heather Phillips


      14/15    Suleiman Villa


      15/16    PJ Whalen

     

      16/17    Jamie Traylor and Nancy Ellis Riggs

 

 

     

 

 

 

Bruce Stultz Silver Blade Award

 

 

 

92/93    Brittany McConn

 

93/94    Michelle Gustavson

 

94/95    Nicole Nelson

 

95/96    Po Hayes and Terri Steiner

 

96/97    Brad Griffies and Megan McAndrews

 

97/98    Pasha Ghanei

 

98/99    Jennifer Harman/Melanie Janas

 

99/00    Heidi Narramore

 

00/01    Alex Tregre

 

01/02    Brittany Marshall

 

02/03    Tiffany Blanton/Stefanie DiLegge

 

03/04    Brittany Marshall/Taylor Corley

 

04/05    Alexandra McCarthey/Timothy Dolensky

 

05/06    Jamie Kim/Stephanie Klar

 

06/07    Miho Yoshioka

 

07/08    Martine Szanto

 

08/09    Ariel Collins

 

09/10    Martine Szanto

 

10/11    Timothy Dolensky

 

11/12    Madeleine Brown and Alice Qiao

 

12/13    Alice Qiao

 

            13/14    Madeliene Brown


            14/15     Alice Qiao


            15/16     Helena Fisher and Tori Williams


            16/17     Alice Qiao



 

Golden Boot Award

 

 

 

93/94    Steve Kidd

 

94/95    Bob Kernan

 

95/96    Rene Nelson

 

96/97    Laurie Dickenson/Lynn Kidd

 

97/98    Susan Johnson

 

98/99    Tami Mickle

 

99/00    Ed Weir

 

00/01    Dana Graham/Tim Phillips

 

01/02    Linda Atkinson

 

02/03    Susan Jennings

 

            03/04    Marilyn Cain/Bryan  Steh

 

            04/05    Linda DiLegge

 

            05/06    Lynda Wier/Dorothy Burns

 

            06/07    Elizabeth Wright-Johnson

 

            07/08    Peggy McCarthey

 

            08/09    Jane Jud

 

            09/10    Dale Haar

 

            10/11    Christi Fisher

 

            11/12    Robert and Haley Osenbaugh

           

            12/13    Erika Ono

 

            13/14     Dawn Kisella/Cynthia Kornetzke


            14/15     George Emmert


            15/16     Kim Rutter


            16/17     Eva Campanya  

 

 

 

Joann Oehlert Spirit Award

 

 

 

91/92    Nicole Nelson

 

92/93    Paul McGriff

 

93/94    Rud Ellis

 

94/95    Barbara and Mary Nell Askew

 

95/96    Janet Payne and Tom Sisk

 

99/00    Linda DiLegge and Judy Tregre

 

00/01    John Richardson

 

01/02    Terry Herron

 

02/03    Tiana Barton

 

03/04    Sara Panzer

 

04/05    Kristi Cummings

 

05/06    Robyn Marshall

 

06/07    Jaricia Daniell

 

07/08    Stacey Broome

 

08/09    John Richardson

 

09/10    Peggy McCarthey

 

10/11    Karen Hiller

 

11/12    Jane Jud

 

12/13    Tea Junnila

 

13/14    Barry Johnson/Tony Maness


14/15    Fran Gregory


15/16    Janet Payne


16/17     Lori Malthaner

 

 

 

 

 

Lewis Elkin Dance Award

 

 

 

92/93    Heather Hyatt

 

93/94    Jennifer Haverland

 

94/95    Georgia Kidd and Joey Dickerson

 

95/96    Robert Weaver

 

96/97    Natalie Minik

 

97/98    Renee Lipscomb

 

98/99    Michelle Wise

 

99/00    Melanie Janas and Laura Cain

 

00/01    Stefanie DiLegge

 

01/02    Danielle Logano

 

            02/03    Barbara Lass

 

            03/04    Davin Grindstaff

 

            04/05    Danielle Logano

 

            05/06    Brittany Marshall

 

            06/07    Kathy Shehee

 

            07/08    Parastoo Mashinchi

 

            08/09   Brittany Marshal

 

            09/10    Leigh Healey

 

           10/11    Tatiana Kozmava

 

           11/12    Helena Fisher

 

           12/13    Wendi Hiller

 

           13/14    Helena Fisher


           14/15    Stephanie Brimeyer


           15/16    Soucci Taylor


           16/17    Madeline Freeman

 

 

Pinky Ager Coach Award

 

 

 

91/92    Julia Janas

 

92/93    Tami Mickle

 

99/00    Chuck Miller

 

00/01    Dawn Goldys

 

01/02    Graham Payne

 

            02/03    Peggy Rydberg

 

            03/04    Bobby Davis

 

            04/05    Debbie Prachar

 

            05/06    Anna Martynenko

 

            06/07    Brittney Bottoms

 

            07/08    Barbara Wagner

 

            08/09    Tami Mickle

 

             09/10    Debbie Prachar

 

            10/11    Graham Payne

 

            11/12    Debbie Prachar


            12/13    Graham Payne

 

            13/14    Barbara Landon


            14/15    Brittney Bottoms


            15/16    Debbie Prachar


            16/17    Pam Levitt



 

Lucille Morgan Judge’s Award

 

 

 

            99/00    Cindy Ronveaux

 

            00/01    Lynn Thompson

 

            01/02    Terri Steiner

 

            02/03    Susan Johnson

 

            03/04    Susan Johnson

 

            04/05    Betty McCord

 

            05/06    Marie Pearce

 

            06/07    Susan Johnson  

 

            07/08    John Millier

 

            08/09    Lee Schaffer

 

            09/10    Jeannette Doney

 

            10/11    Dana Graham

 

            11/12    Lee Schaffer

 

            12/13    Sharon Hyre and Gloria Lewis

 

            13/14    John Millier


            14/15    Nancy Hoblack


            15/16    Dana Graham


            16/17    Gloria Lewis



The Rutherford Ellis President's Award



            15/16    Jane Jud


            16/17    Sharon Hyre

 

 

 

 

Outstanding Skater Award 

 

 

 

00/01    Alexandra Tregre and Justin Childers

 

01/02    Todd Hansen

 

            02/03    Kaysi Kitsell and Allen Davis

 

            03/04    Danielle Logano

 

            04/05    Jamie Kim/Timothy Dolensky/Mindy Shoppe

 

            05/06    Alexander Aiken

 

            06/07    Alexander Aiken

 

            08/09    Alexander Aiken

 

            09/10    Tim Dolensky

 

            10/11    Alexander Aiken

 

            11/12    Freshman: Grace Rathbun

                        Junior: Alice Qiao

                        Senior: Tim Dolensky

 

            12/13    Freshman: Emily Zhang

                        Junior: Helena Fisher

                        Senior: Wendi Hiller

 

            13/14    Freshman: Madeline Freeman

                        Junior: Madeleine Brown

                        Senior: Tim Dolensky


            14/15    Freshman: Kaitlyn McGarigle and Elvira Junnila

                        Junior: Maria Son

                        Senior: Helena Fisher


            15/16    Freshman: Grace Wolf

                        Junior: Jabe Roberts

                        Senior: Tim Dolensky


            16/17    Freshman: Katia Kochengina

                        Junior: Jeslyn Choi

                        Senior: Soucci Taylor

 

 

Judy Williams Test Award

 

 

 

           09/10   Emily Haar

          

          10/11    Wendi Hiller

 

          11/12    Christina Cole

 

             12/13      Alexa Davila, Tiffany Hatzikoutelis and Heather Phillips

 

             13/14      Katie Sanyal


             14/15      Amanda Bao


             15/16      Jabe Roberts


              16/17     Jeslyn Choi and Sarah Cairo